Previous TROMP editions

History of winners.

Prizes and winners

  • 1st Prize, € 15.000: Emil Kuyumcuyan (Croatian/Turkish)
  • 2nd Prize, € 10.000: Dan deSimone (USA)
  • 3rd Prize, € 7.000: Sven Hoscheit (Luxembourg)
  • Willem Vos Award, for the best rendition of a composition by a Dutch composer, € 500: Noè Rodrigo Gisbert (Spain)
  • Friends of TROMP audience award, € 3.000: Dan deSimone (USA)
  • Press Prize, € 2.000: Sven Hoscheit (Luxembourg)
    Awarded by: René van Peer (jury chairman, Eindhovens Dagblad), Pablo Cabenda (Volkskrant) and Erk Willemsen (Slagwerkkrant)
  • 'The Annelie', prize of the youth jury, made available by the Friends of TROMP, € 1.000: Bartek Miler (Poland)
    Awarded by students from the Lorentz Casimir Lyceum in Eindhoven: Celeste Koster, Tijmen Meertens, Pim van Vroonhoven, Freek van den Oetelaar, Matthias Berkens.
  • Composition Competition, € 1,500: Nikos Kokolakis (Greece) for his composition Stream for Marimba, performed by Jonathan Bonny (Belgium)

Jury

  • Momoko Kamiya (Japan)
  • Arnold Marinissen (The Netherlands)
  • Nancy Zeltsman (USA)
  • Christian Dierstein (Germany)
  • Mark Pekarsky (Russia)
  • Yi-Ping Yang (Taiwan)
  • Lucas Vis (The Netherlands) chairman of the jury

Prizes and winners

  • 1st Prize, € 15.000: Dominique Vleeshouwers (The Netherlands)
  • 2nd Prize, € 10.000: Brandon Ilaw (USA)
  • 3rd Prize, € 7.000: Matthew Penland (USA)
  • Willem Vos Award, for the best rendition of a composition by a Dutch composer, € 500: Yung-Tuan Ku (Taiwan)
  • Friends of TROMP audience award, € 3.000: Dominique Vleeshouwers
  • Press Prize, € 2.000: Dominique Vleeshouwers
    Awarded by: René van Peer (jury chairman, Eindhovens Dagblad), Frederike Berntsen (Trouw) and Floris Don (NRC)
  • 'The Annelie', prize of the youth jury, made available by the Friends of TROMP, € 1.000: Adelaïde Ferrière (France)
    Awarded by students from the Lorentz Casimir Lyceum in Eindhoven: Anne Thomassen, Rebekka Groeneveld, Marleen Ruigrok, Frank Buisman and Sjoerd Bakker.

Jury

  • Christian Dierstein (Germany)
  • Arnold Marinissen (The Netherlands)
  • Momoko Kamiya (Japan)
  • Mark Pekarsky (Russia)
  • Nancy Zeltsman (USA)
  • Lucas Vis (The Netherlands) chairman of the jury

Prizes and winners

  • 1st Prize: Alexandre Esperet (France)
  • 2nd Prize: Garrett Mendelow (USA)
  • 3rd Prize: Galdric Subirana (France)
  • Friends of TROMP Audience Award: Alexandre Esperet (France)
  • Press Prize: Alexandre Esperet (France)
  • MCN-Willem Vos Prize: Yu-Ching Wei (Taiwan)
  • 'De Annelie' encouragement award: Sabrina Suk Wai Ma (UK)
  • Youth jury Award: Garrett Mendelow (USA)
  • Composition Prize: Brendan Faegre (USA)

Jury

  • Pedro Estevan (Spain)
  • Jean Geoffroy (France)
  • Momoko Kamiya (Japan)
  • Pete Lockett (UK)
  • Arnold Marinissen (The Netherlands)
  • Zoltán Rácz (Hungary)
  • Nancy Zeltsman (USA)
  • Lucas Vis (The Netherlands) chairman of the jury

Prizes and winners

  • 1st Prize: Alexej Gerassimez (Germany)
  • 2nd Prize: Mike Truesdell (USA)
  • 3rd Prize: Vassilena Serafimova (Bulgaria)
  • Audience Award: Alexej Gerassimez
  • Press Prize: Alexej Gerassimez

Jury

  • Terry Bozzio (USA)
  • Colin Currie (UK)
  • Momoko Kamiya (Japan)
  • Arnold Marinissen (The Netherlands)
  • Andrei Pushkarev (Ukraine)
  • Emmanuel Séjourné (France)
  • Nancy Zeltsman (USA)
  • Lucas Vis (The Netherlands) chairman of the jury

TROMP International Music Competition & Festival 2008

15/23 November 2008
string quartet edition

Prizes and winners

1st Prize: Heath Quartet (UK/South Africa)
2nd Prize: Callino Quartet (Ireland, UK, Austria)
3rd Prize: Amaryllis Quartet (Germany/Switzerland)
Audience Award: Heath Quartet
Press Prize: Amaryllis Quartet
Willem Vos Prize: Heath Quartet

Jury

  • Ida Bieler
  • Anner Blijsma
  • Nicholas Corti
  • Mary Rowell
  • Radim Sedmidubsky
  • Andrew Watkinson

TROMP International Music Competition & Festival 2006

7/15 October 2006
solo percussion edition

Prizes and winners

1st Prize: Yi-ping Yang (Taiwan)
2nd Prize: Shizuka Seki (Japan)
3rd Prize: Ramon Lormans (The Netherlands)
Audience Award: Yi-ping Yang
Willem Vos Prize: Shizuka Seki

Jury

  • Evelyn Glennie
  • Trilok Gurtu
  • Paul Koek
  • Arnold Marinissen
  • Peter Sadlo
  • Emile Wennekes (chairman of the jury)

TROMP International Music Competition & Festival 2004

16/24 October 2004
string quartet edition

Prizes and winners

  • 1st Prize: Quatuor Amedeo Modigliani (France)
  • 2nd Prize: Rubens Kwartet (The Netherlands)
  • 3rd Prize: Abraxas Quartett (Germany)
  • Audience Award: Quatuor Amedeo Modigliani
  • Willem Vos Prize: Quatuor Amedeo Modigliani

Tromp Muziek Biënnale 1992 - 2002

2002 | trumpet

  • 1st Prize: Nenad Markovic (Servia)
  • 2nd Prize: Andrei Kavalinsky(Belarus)
  • 3rd Prize: Tristan Williams (Australia)
  • Audience Award: Nenad Markovic

2000 | percussion

  • 1st Prize: Claire Edwardes (Australia)
  • 2nd Prize: Niels Meliefste (The Netherlands)
  • 3rd Prize: Shinsuke Tshihara (Japan)
  • Audience Award: Niels Meliefste

1998 | guitar: Johan Fostier

1996 | piano: Bart van Roer

1994 | saxophone: Simone Otto

1992 | cello: No 1st Prize, 2nd Prize: Albert Brüggen and Marie Hallynck


Tromp Muziek Concours 1971 - 1990

1990 | clarinet: Ronald van Spaendonck

1988 | oboe/bassoon: Pauline Oostenrijk

1986 | piano: Ivo Janssen

1984 | flute: No 1st Prize, 2nd Prize: Marieke Schneemann and Andrea Kollé

1982 | violin: No 1st Prize, 2nd Prize: Eeva Koskinen and Charlie Wiedern

1980 | piano

  • 1st Prize: Hans Jaszyk
  • 2nd Prize: Marius van Paassen

1978 | clarinet: Ria Moortgat

1975 | oboe: Hans Meijer

1973 | flute: Ank Mulder

1971 | violin: Emmy Verhey