Competition schedule day 1

Check out the livestream schedule for day one of the competition

TROMP International Percussion Competition 2020 starts at November 7th at 10:00 CET.

Check out the schedule for day one of the competition where the first 14 participants will perform.

The 8 semi finalists will be announced at November 8th 19:00 CET via the livestream.
 

Rewatch all performances of today's participants:

 

Part 1: Ling Lu - Guillem Serrano - Fabian Ziegler

Part 2: Nozomi Hiwatashi - Tom Pritchard - Meng-Fu Hsieh - Cédric Gyger

Part 3: Ti-Hsien Lai - Yuan Xia - Loic Morin (part 1)

Part 4: Loic Morin (part 2) - Diego Casado - Tamara Kurkiewicz

Participant 1
Ling Lu
Iannis Xenakis - Rebonds B
Bruce Hamilton - Interzones
Jacob ter Veldhuis - Barracuda


Participant 2
Guillem Serrano
Arnold Marinissen - Totem I
Arnold Marinissen - Totem II
Franco Donatoni - Omar I
Franco Donatoni - Omar II
Iannis Xenakis - Rebonds A


Participant 3
Yinzhi Yang
Philippe Hurel - Loops II
Arnold Marinissen - Totem I
Arnold Marinissen - Totem II
Iannis Xenakis - Rebonds B


Participant 4
Fabian Ziegler
Jan Bus - Solitude
Bruce Hamilton - Interzones
Iannis Xenakis - Rebonds B


Participant 5
Nozomi Hiwatashi
Iannis Xenakis - Rebonds A
Bruce Hamilton - Interzones
Arnold Marinissen - Totem I
Arnold Marinissen - Totem II


Participant 6
Tom Pritchard
Kevin Volans - Asanga
Jacob ter Veldhuis - Barracuda
Bruce Hamilton - Interzones


Participant 7
Meng-Fu Hsieh
José Manuel López López - Cálculo Secreto
Iannis Xenakis - Rebonds B
Jan Bus - Solitude


Participant 8
Cédric Gyger
Philippe Manoury - Le Livre des Claviers IV
Iannis Xenakis - Rebonds B
Jacob ter Veldhuis - Barracuda


Participant 9
Ti-Hsien Lai
Iannis Xenakis - Rebonds A
Ben Wahlund - Hard-Boiled Capitalism… 
Dolf de Kinkelder - Touch


Participant 10
Yao-Te Hsieh
Iannis Xenakis - Rebonds B
José Manuel López López - Cálculo Secreto
Jacob ter Veldhuis - Barracuda


Participant 11
Yuan Xia
Iannis Xenakis - Rebonds B
Arnold Marinissen - Totem I
Arnold Marinissen - Totem II
Franco Donatoni - Omar I


Participant 12
Loïc Morin
Philippe Manoury - Le Livre des Claviers IV
Iannis Xenakis - Rebonds A
Jan Bus - Solitude


Participant 13
Diego Casado
Ton de Leeuw - Midare
Philippe Hurel - Loops II
Iannis Xenakis - Rebonds A


Participant 14
Tamara Kurkiewicz
Ben Wahlund - Hard-Boiled Capitalism… 
Iannis Xenakis - Rebonds A
Louis Andriessen - Woodpecker

 

More news

    TROMP aftermovie 2020

    Check out the TROMP 2020 aftermovie! In a few minutes you will get all the highlights from the competition and festival.

    Agostinho is getting noticed!

    In this podcasts he tell you everything about the challenges that come with an online competition during a pandemic, performing live at Podium Witteman and Bimhuis and his interview in Adams magazine

    Marijn ten Harmsen van der Beek is stepping down as chairman of the Tromp Music Biennale Foundation

    The TROMP team and cooperation partner Muziekgebouw Eindhoven are very grateful to Marijn for his dedication, enthusiasm and the important results!